Co roku w drugi czwartek października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku (WSD World Sight Day). WSD jest inicjatywą wpisaną w projekt VISION 2020. Akcję koordynowaną przez Międzynarodową Agencję Zapobiegania Ślepocie (IAPB – The International Agency for the Prevention of Blindness) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO -World Health Organization). Nadrzędną misją projektu VISION 2020 jest wyeliminowanie do roku 2020 czynników, które mogą prowadzić do ślepoty. Szacuje się, że na świecie aż 2,2 miliarda osób ma problem z widzeniem, a ponad połowie tych osób można pomóc. 42% z tych problemów to nieskorygowane wady wzroku, a 33% to niezoperowana zaćma. W krajach wysoko rozwiniętych coraz większym problemem staje się zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Blisko połowa przyczyn związanych z upośledzeniem widzenia powiązana jest z AMD.
Na całym świecie prowadzone są działania, które mają na celu szerzenie świadomości nt. problemów ze wzrokiem oraz wpływ tych problemów na naszą codzienność. Tegoroczna edycja WSD będzie celebrowana pod hasłem Hope in Sight. To hasło ma dla nas szczególne znaczenie. Zmysł wzroku zapewnia nam największą ilość informacji o otaczającym nas świecie – szacuje się, że jest to nawet 80%. Dobre widzenie to szansa na rozwój, realizowanie swoich pasji, zarabianie na życie. Dla ludzi z problemami wzrokowymi, dobre widzenie to nadzieja na lepsze życie. Niezwykle istotne jest właściwe dbanie o oczy już od najmłodszych lat. Regularne badania wzroku to podstawa – powinniśmy je wykonywać co 12 miesięcy.
Wykorzystaj październik na sprawdzenie swojego wzroku i zachęć swoją rodzinę, przyjaciół i znajomych do profilaktyki zdrowia oczu. Niestety przyszłość naszego układu wzrokowego nie wygląda na świetlaną. Żyjemy coraz dłużej, co sprawia, że medycyna musi radzić sobie z chorobami wieku starczego, a z drugiej strony stoimy u bram epidemii krótkowzroczności, która dotyka coraz młodsze osoby. To tylko niektóre przykłady, które mogą przyczynić się do coraz większej ilości problemów z widzeniem w nadchodzących dziesięcioleciach.
Dodaj komentarz