okulary do komputera

Właściwie to dlaczego komputer szkodzi na nasz wzrok?

Niestety dzisiejszy świat nie pozostawia złudzeń: jesteśmy przyklejeni do ekranów cyfrowych. Stan pandemii również nie jest naszym sprzymierzeńcem. Skoro nie możemy wyeliminować ekranów cyfrowych z naszego życia, nauczmy się z nimi żyć z jak najmniejszą szkodą dla naszych oczu. Wyraźne widzenie to w końcu podstawa naszego funkcjonowania. Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie: dlaczego komputer i smartfon wpływa negatywnie na nasz wzrok?

Większy wysiłek akomodacyjny

Akomodacja oka to mechanizm fizjologiczny, dzięki któremu wyraźnie widzimy przedmioty, które są blisko nas. Kiedy odczytujemy SMS lub pracujemy na komputerze, robimy to właśnie dzięki akomodacji. Proces ten jest automatyczny i odpowiada za niego mięsień rzęskowy. W skrócie wygląda to tak, że im bliżej chcemy spojrzeć, tym większe napięcie pojawia się na mięśniu rzęskowym. Nadmierne spięcie mięśnia rzęskowego, np. podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze może prowadzić do jego nieprawidłowego działania i dysfunkcji akomodacji. I co się wtedy dzieje? Zamazuje się nam obraz, ciężko jest widzieć wyraźnie na dalekie i bliskie odległości. Dodatkowo boli nas głowa, oczy są bardzo zmęczone. Znacie to?

Ekspozycja na światło niebieskofioletowe a wzrok

Światło to energia, która oddziałuje na nasz organizm. Dzięki niej widzimy świat w pełnej palecie barw. Jednak działanie światła na nasz wzrok może być również szkodliwe – tak dzieje się w przypadku promieniowania UV czy światła niebieskofioletowego. I właśnie to ostatnie ma negatywny wpływ na nasz rytm dobowy, zdolności do koncentracji oraz siatkówkę oka. Jest jednym z czynników zwiększających ryzyko występowania AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Ta choroba powoduje utratę widzenia centralnego, przez co m.in. tracimy zdolność czytania czy rozpoznawania znajomych twarzy na ulicy.

Dużo rzadsze mruganie

Mruganie to proces, który umożliwia odświeżenie filmu łzowego na powierzchni oka. Łzy są rozprowadzane równomiernie po oku – zapobiega to jego wysychaniu i podrażnieniom. W naturalnych warunkach mrugamy oczami od 15 do 20 razy na minutę. Jak to wygląda w praktyce podczas pracy biurowej? Niestety przed ekranami mrugamy mniej więcej dwa razy rzadziej. Jest to między innymi związane z poziomem naszego skupienia. Co ciekawe – im bardziej jesteśmy skoncentrowani, tym rzadziej mrugamy. Jeżeli na przykład musimy znaleźć błąd w tabeli Excel, to w skrajnych przypadkach możemy mrugnąć tylko 3 razy w ciągu minuty!

Powyższe powody często prowadzą do Syndromu widzenia komputerowego (CVS – Computer Vision Syndrome), który doskwiera osobom, które przez wiele godzin obcują z ekranami.

Objawy cyfrowego zmęczenia wzroku:

– zmęczenie oczu
– bóle głowy
– niewyraźne widzenie
– suchość oczu
– ból ramion i szyi

Całe szczęście istnieją sposoby, żeby uporać się z tymi problemami. Przeczytasz o nich w tym artykule.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *