Nasze oczy dość szybko przypominają nam o tym, że czasu nie da się zatrzymać. Najczęściej po 40 roku życia zaczyna się problem z czytaniem drobnego druku, odczuwamy coraz częstsze zmęczenie oczu, a wieczorna lektura przestaje komfortowo utulać do snu. Doświadczamy nic innego jak pierwszych objawów tajemniczej prezbiopii. Kiedyś lekarstwem na ten problem były okulary do czytania, obecnie coraz chętniej sięgamy po okulary progresywne. Dlaczego? Bo dzięki nim możemy zapomnieć o prezbiopii.
Jak działają okulary progresywne?
Zasada działania okularów progresywnych jest intuicyjna i bazuje na naszych standardowych zachowaniach. Okulary progresywne to takie, w których moc korekcyjna zmienia się płynnie od korekcji wady wzroku do dali do większej mocy w dolnej części szkła. Przykładowo: przez ostatnią dekadę kupowałam okulary o mocy -3,5 dptr. Na badaniach okazało się, że do czytania potrzebuję okularów mocniejszych o 2 dioptrie. Mam do wyboru dwa rozwiązania: okulary progresywne lub dwie pary okularów. W okularach progresywnych moc stopniowo narasta od -3,5 do -1,5. Dzięki temu mogę znaleźć na szkle okularowym moc, której potrzebuję. Okulary jednoogniskowe wymuszają na mnie zmianę okularów w zależności od tego co robię. Chcę spojrzeć w dal nakładam okulary o mocy -3,5, ale gdy chcę przeczytać SMS muszę ściągnąć okulary do dali i nałożyć te do czytania. Na dłuższą metę jest to frustrujące i ogranicza nasze naturalne zachowania.
Jak nosić szkła progresywne?
Naturalnie – tak jak korzystałeś z okularów dotychczas. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że okulary progresywne to skomplikowane narzędzie. Jednak musimy pamiętać, że odpowiednie rozłożenie mocy na soczewce progresywnej sprawia, że korzystanie z niej jest intuicyjne. Zerknij na poniższy rysunek, aby zrozumieć zasadę działania progresów. Gdy chcesz widzieć wyraźnie przedmioty, które są bardzo daleko używasz górnej części soczewki. W momencie, gdy potrzebujesz widzieć wyraźnie rzeczy w zasięgu Twojej ręki, delikatnie opuszczasz wzrok. Gdy chcesz przeczytać SMS Twój wzrok wędruje do dolnej części soczewki, gdzie moc jest największa.
Często niepokojącym aspektem szkieł progresywnych są obszary peryferyjne. Niestety przez obszary peryferyjne często demonizujemy progresy. Z racji tego, że szkła progresywne mają konstrukcję o zmiennej mocy, na peryferiach pojawiają się efekty optyczne, które obniżają ostrość widzenia. Nie oznacza to, że patrząc “kątem oka” zupełnie nic nie widzę. Przy pierwszym założeniu szkieł progresywnych lub przy zmianie mocy pojawiające się uczucie “nowości i dziwności” wynika właśnie z obszarów peryferyjnych. Im lepszy produkt progresywny tym mniejszy stopień zniekształceń wprowadzają obszary peryferyjne. To właśnie obszary peryferyjne odpowiadają za “słynne” pływanie obrazu i zakrzywianie linii w polu widzenia. Po okresie adaptacji, przestajemy zauważać obszar peryferyjny.
Dla kogo okulary progresywne?
Dla KAŻDEGO. Oczywiście istnieją pewne wady wzroku, które sprawiają, że trudniej jest przyzwyczaić się do okularów progresywnych, ale brak adaptacji dotyczy jedynie 2-3% całej populacji. Problem pojawia się najczęściej, gdy wymagamy od okularów progresywnych za dużo. Z założenia jest to produkt, który ma przywrócić naturalne funkcjonowanie na codzień.
– Prowadzę samochód, widzę wyraźnie nawigację i deskę rozdzielczą.
– W locie sprawdzam wiadomości na telefonie i nie muszę szukać okularów do czytania.
– Jestem w restauracji, widzę menu i jedzenie na talerzu.
Jednak są sytuacje, w których wymagania wzrokowe przerastają możliwości okularów progresywnych. Najczęściej występującym przykładem takiego środowiska jest wielogodzinna praca przy komputerze. Siedzimy przed komputerem przez 8h, monitor lub dwa monitory są na wysokości naszych oczu, a przed nami stosik notatek i dokumentów. Jeżeli tak wygląda nasza praca to warto oprócz okularów progresywnych zastanowić się nad okularami biurowymi. Okulary biurowe to również rodzaj okularów progresywnych, ale specjalnie dopasowany do realiów pracy z komputerem.
Dokładne poznanie Twoich wymagań wzrokowych spowoduje, że szybko przyzwyczaisz się do nowych okularów i będziesz w pełni cieszyć się rozwiązaniami progresywnymi.
Jak długo trwa adaptacja do okularów progresywnych?
Od kilku godzin do około dwóch tygodni. Większość osób potrzebuje na adaptację kilku dni. Wynika to z konieczności drobnej modyfikacji swoich wymagań wzrokowych, np. gdy chcę wyraźnie widzieć przedmiot po mojej prawej stronie, obracam w jego stronę głowę. Gdy chcę zobaczyć rzeczy blisko mnie opuszczam delikatnie wzrok na soczewce. Nasz mózg potrzebuje kilka dni, aby poradzić sobie z niestabilnością obrazu. Po okresie adaptacji zapominamy o tym, że mamy na nosie okulary progresywne i cieszymy się bardziej naturalnym widzeniem.
Wybór szkieł progresywnych jest bezpieczny, ponieważ są one objęte gwarancją adaptacji przez okres 90 dni od dnia ich odebrania. Oznacza to, że każdy problem z widzeniem można w tym okresie zgłosić. Wspólnie podejmiemy decyzję czy próbujemy innych szkieł progresywnych czy lepiej całkiem zrezygnować z tego rozwiązania.
Dodaj komentarz