Pogorszenie widzenia to zawsze niepokojący sygnał, który wymaga sprawdzenia u specjalisty ochrony wzroku. To właśnie w takiej sytuacji z dużym prawdopodobieństwem spotkasz się z optometrystą. Optometrysta to specjalista pierwszego kontaktu w przypadku problemów z wyraźnym widzeniem. Optometrysta wykonuje badanie wzroku, w swojej pracy skupia się na tym, aby zapewnić jak największy komfort widzenia. Optometryści to najczęściej absolwenci wyższych uczelni, chociaż w Polsce zawód ten wciąż czeka na regulacje. Weryfikacją dyplomowanych optometrystów w Polsce zajmuje się Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki.
Jakie problemy rozwiązuje optometrysta?
Optometrysta bada wzrok pod kątem skorygowania wady wzroku oraz sprawdzenia pozostałych aspektów wpływających na komfortowe widzenie. Wśród parametrów, które szczególnie interesują optometrystę znajdziesz: akomodację, ruchomość gałek ocznych, widzenie przestrzenne, widzenie obuoczne. Najczęściej zwieńczeniem wizyty jest recepta na okulary i/lub soczewki kontaktowe. Jednak czasem skorygowanie wady wzroku nie jest wystarczające i potrzebna jest terapia widzenia. Optometrysta może samodzielnie rozpisać i przeprowadzić terapię wzroku lub przekierować do ortoptysty. Optometryczne badanie wzroku powinno również obejmować ocenę zdrowia oczu w biomikroskopie. Wszelkie nieprawidłowości powinny być dalej konsultowane z okulistą.
Czy wizyta u optometrysty wystarczy? Czy muszę iść do okulisty?
Wizyta u optometrysty nie zwalnia z obowiązku regularnego sprawdzania zdrowia oczu u okulisty. W Polsce optometryści nie mogą podawać kropli rozszerzających źrenicę, które umożliwiają dokładne zbadania dna oka. Optometrysta nie może diagnozować chorób oczu, przepisywać leków oraz przeprowadzać zabiegów. Optometrysta i lekarz okulista to profesje, które się wzajemnie uzupełniają, ale nie zastępują. Coraz częściej lekarz okulista po sprawdzeniu zdrowia oczu, odsyła do optometrysty na dobór optymalnej formy korekcji. Również optometrysta powinien edukować o konieczności kontroli zdrowia oczu u okulisty.
Jak wygląda badanie wzroku u optometrysty we FRAME?
We Frame to właśnie do moich najprzyjemniejszych obowiązków należy przeprowadzanie optometrycznego badania wzroku. Samo badanie wzroku trwa od 45 minut do około godziny. Każde badanie nieco się od siebie różni, ale zasadniczo są elementy, które znajdziemy w każdym z nim:
Wywiad
W czasie rozmowy przed badaniem zadajemy dużo pytań. I to wcale nie dlatego, że jesteśmy wścibscy 😉 Chcemy zapewnić Ci maksymalny komfort widzenia i dlatego musimy poznać Twój styl życia i charakter pracy. Czasem drobny szczegół ma ogromny wpływ na finalną rekomendację mocy i konstrukcji szkieł w okularach. Ważna jest również historia Twojej korekcji, dlatego na badanie zabierz wszystkie użytkowane okulary korekcyjne.
Badanie wstępne – ocena widzenia w obecnej korekcji
W pierwszej kolejności sprawdzamy jak sprawują się obecnie stosowane okulary oraz jak widzisz bez korekcji. Istotna jest nie tylko ostrość widzenia, ale również stan akomodacji oraz widzenia obuocznego. Wiedząc jak widzisz na codzień, możemy “pracować” na parametrach, które wymagają poprawy.
Dobór nowej korekcji i jej wpływ na widzenie
Następnie przechodzimy do doboru nowej korekcji. Zaczynamy od metody obiektywnej czyli komputerowego badania wzroku lub skiaskopii. Taki pomiar umożliwia wstępne określenie wady wzroku, ale nigdy na jego podstawie nie można wyrobić okularów. Dopiero testy subiektywne pozwalają sprawdzić jaką korekcję akceptuje Twój układ wzrokowy. Sprawdzenie parametrów widzenia zawsze odbywa się w odległościach dalekich oraz bliskich lub dostosowanych do Twoich specyficznych wymagań.
Ocena oczu w biomikroskopie
W gabinecie oceniamy wygląd przedniego odcinka oka. Możemy również zajrzeć na dno oka, bez farmakologicznego rozszerzenia źrenicy. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, skierujemy na dalszą diagnostykę do lekarza okulisty. Ocena powierzchni oka jest również niezbędna jeżeli chcemy zaaplikować na oko soczewkę kontaktową.
Do każdego z Was podchodzimy indywidualnie, a zakres wykonywanych testów może być różny. Zależy on przede wszystkim od dolegliwości zgłaszanych podczas wywiadu oraz wyników badania wstępnego. W zależności od wyników badania, dalsze kroki mogą być różnorakie: recepta na okulary, próbna szkła kontaktowe, próbna korekcja okularowa, terapia widzenia. Zależy nam na tym, aby widzenie było naturalne, bez wysiłku.
Jak przygotować się do badania wzroku?
Przede wszystkim zabierz ze sobą wszystkie okulary, które aktualnie użytkujesz. Jeżeli masz jeszcze jakieś starsze okulary możesz je zabrać, aby odtworzyć historię zmian Twojej wady wzroku. Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe to pamiętaj, że podczas badania będziesz musiał je ściągnąć, dlatego weź ze sobą pudełeczko na soczewki i swój płyn. Wiemy, że duża część gabinetów preferuje, aby soczewki były ściągnięte przed badaniem. My lubimy sprawdzić widzenie w soczewkach kontaktowych – to dla nas cenne informacje o tym, w jaki sposób funkcjonujesz na codzień.
Czy optometrysta może badać dzieci? Kim jest optometrysta dziecięcy?
Optometrysta może przeprowadzać badania wzroku u niemowląt oraz dzieci. Nie oznacza to, że optometrysta zastępuje w tym przypadku lekarza okulistę. Wizyta u lekarza okulisty jest niezbędnym elementem postępowania w przypadku problemów z widzeniem u dzieci. Optometryści zajmujący się wzrokiem najmłodszych są często nazywani optometrystami dziecięcymi. Aby badać dzieci gabinet optometryczny musi być wyposażony w sprzęt oraz testy, które pozwolą na ocenę widzenia u najmłodszych. W naszym gabinecie badamy dzieci powyżej 4 roku życia.
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty?
Profilaktycznie badanie dna oka powinniśmy wykonywać co 3 lata, a po 40 roku życia co 2 lata. Jeżeli w naszej rodzinie występowały problemy zdrowotne związane ze wzrokiem to powinniśmy przykładać jeszcze większą wagę do regularnych kontroli. Również w pierwszej kolejności udaj się do okulisty, jeżeli chorujesz na cukrzycę czy nadciśnienie. Jeżeli Twój problem nie jest związany jedynie z widzeniem, a np. pojawiła się wydzielina w oczach, występuje u Ciebie silny ból oka, widzisz błyski, zaburzenia pola widzenia, coś wpadło Ci do oka, od razu skieruj się do lekarza okulisty.
Jak często badać wzrok u optometrysty?
Badanie wzroku powinniśmy przeprowadzać minimum raz na 2 lata. Im jesteśmy starsi, tym częściej potrzebne są kontrole.
Pierwsze badanie wzroku u dzieci powinno mieć miejsce w pierwszym roku życia. Kolejne w wieku 3 lat. Następnie co 1-2 lata. Ważne jest, aby sprawdzić wzrok dziecka przed pójściem do szkoły. Dziecko nie wie jak powinno widzieć, dlatego samo nie powie, że coś jest nie tak.
Jeżeli dawno nie byłeś na badaniu, umów się na badanie wzroku we FRAME. Zaopiekujemy się Twoim widzeniem.
Dodaj komentarz